Image Detail

محمد علی فردین فرزند گل علی فردین در ۱۶ فروردین ۱۳۰۹در یک خانواده مرفه و البته اهل هنر به دنیا آمد. و مردمداری را از پدرش به ارث برد . از پانزده سالگی پایش به گود زورخانه و تشکهای کشتی باز شد و سال 1331 در سن 22 سالگی به عضویت تیم ملی کشتی آزاد ایران در آمد . مرحوم فردین در وزن پنجم منفی 73 کیلو در مسابقات جهانی 1954 توکیو روی سکوی جهانی رفت و مدال نقره را بر گردن آویخت . مسابقاتی که دست هم تیمی اش جهان پهلوان تختی از مدال کوتاه ماند و فردین ان بالا روی سکو ، ... سال 54 ورزش ایران با عباس زندی و جهانبخت توفیق نخستین صلای جهانی را تجربه کرد و فردین به گفته خودش ، با دیدن اشکهای تختی در رختکن ، در اوج و سن 24 سالگی تصمیم به خداحافظی گرفت .و او در 18 سالگی ازدواج کرد و صاحب دو فرزند بود . پس به خاطر آینده آنها قید کشتی را زد و وارد بازار کار شد . زمستان 1337 و اتفاقی که مقابل سینما ناهید افتاد ف در تاریخ سینمای ایران به ثبت رسیده است . دکتر اسماعیل کوشان این قهرمان کشتی را دید و او را به سینما دعوت کرد فردین مربیگری میکرد و 2500 تومان دست مزد بازی در چشمه آب حیات پول کمی نبود ، او و ایرج قادری با هم و با این فیلم سینما را شروع کردند .فردین همانی بود که روی پرده سینما ها میدیدیم . محبوبیت او از مرزهای تاریخی و جغرافی گذشت . و ستاره بین المللی شد ، دستمزدش ، فروش فیلم هایش و ... افسانه ای و حکایات مردانگی و کمکهایش هنوز در ادبیات کوچه و خیابان با واژه فردین بازی زنده است .


فردین با فیلم آقای قرن بیستم به شهرت رسید و با فیلم گنج قارون شهرت خود را صد چندان کرد. فیلم گنج قارون دست اندرکاران آن فکر می‌کردند که شانسی برای اکران ندارد به همین دلیل سیامک یاسمی کارگردان فیلم گنج قارون تمامی بلیط‌های هفته اول را خرید ولی نتیجه برعکس شد چون آغاز یک تحول در سینما بود. فردین در باره نقش‌هایی که در فیلم‌ها به سبک گنج قارون بازی می‌کرد احساس ناراحتی و یکنواختی می‌کرد و چون دلش می‌خواست در نقشی به غیر از علی بی غم ... ظاهر شود اقدام به ساخت فیلم جهنم+من کرد که تمامی آن در کویر ساخته می‌شد. فردین در این باره گفته‌است که به حدی نقش‌ها برایم تکراری شده بود که در فیلمی به نام جهنم+من که در آن نه از کافه، نه آواز خبری بود و ما فقط می‌توانستیم یک ساعت و نیم فیلمبرداری کنیم چون در ساعات دیگر امکان فیلمبرداری به علت گرما وجود نداشت.

عضی از منتقدین فردین را به غرور محکوم کرده‌اند و دلیلشان این است که به عنوان مثال ناصر ملک مطیعی نقش‌های کوچک هم بازی می‌کرد ولی فردین فقط نقش اول را بازی می‌کرد. فردین شخصیتی در سینما بود که امکان آن وجود نداشت که در نقش‌های کوتاه بازی کند.فردین در 19 فروردین 1379 در گذشت . یادش گرامی .او در یاد ها همیشه زنده خواهد ماند .


ارسال توسط مصطفی در شنبه 19 فروردین‌ماه سال 1391 با 1 نظر